İstanbul
01 Mart, 2024, Cuma
 • DOLAR
  31.35
 • EURO
  34.03
 • ALTIN
  2102.0
 • BIST
  9097.15
 • BTC
  61909.89$

Kahve Türk kültürüne nasıl girdi? Osmanlı’da neden yasaklandı?

Kahve Türk kültürüne nasıl girdi? Osmanlı’da neden yasaklandı?
Kahve Türk kültürünün en önemli parçalarından biri. 'Türk kahvesi' kendini diğer kahve türlerinden ayıran bir türdür. Peki kültürümüzle bu kadar iç içe geçmiş olan kahve Türklerle ne zaman tanıştı? Kahve için ne zaman 'haram' diye fetva verildi?

Türkler kahve ile ilk kez, Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman döneminde Yemen Valisi Özdemir Paşa vasıtasıyla İstanbul’a geldiğinde tanıştı. Kahvenin halk tarafından sevilmesinin ardından Tahtakale’de 1514 yılında ilk kahvehaneler açıldı. 

Kahvehanelerin açılmasıyla birlikte Osmanlı’da sosyal hayat gelişti. Sosyal hayatın değişmesiyle düzen değişti, dışarıda geçirilen vakit sayısı arttı. Zamanla kahvehanelerde eğlenceler düzenlenmeye başladı, orta oyunları sergilendi. Bir arada olanların sayısı arttı. İnsanlar medrese, cami yada devlet kontrolünde olan yerler dışında bir araya gelebiliyordu. Bu şekilde haberler yayılmaya, düşünceler duyulmaya, sorunlar daha çok dile getirilmeye başlandı. 

Kahvehaneleri yasaklayan ilk padişah yine kahveyi karşılayan Kanuni Sultan Süleyman oldu. Bu dönemde şeyhülislam olarak görev yapan Ebusuud efendi kahvenin haram olduğuna dair fetva verdi.

Kahve daha sonra  III. Murad, I. Ahmed ve IV. Murad dönemlerinde de, kahvehanelerde insanların çok vakit geçirmeleri nedeniyle yasaklandı. İnsanlar kahvehanelerde vakit geçirdikçe ve halk tarafından giderek daha çok sevilmeye başlanınca çeşitli sorunlar da ortaya çıkmaya başladı. Ocaklardan kaçıp kahvehanelerde vakit geçirmeye başlayan yeniçeriler de oldu.

Fakat yasaklara rağmen kahve tüketimi azalmadı çünkü kahvehaneler kapansa da, kaçak kahvehaneler açıldı ve insanlar bu kez ‘illegal’ olarak buralara gitmeye başladı. Sayı azalmayınca kahvehanelere getirilen yasaklar da kalktı.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!