İstanbul
01 Mart, 2024, Cuma
 • DOLAR
  31.36
 • EURO
  34.04
 • ALTIN
  2103.6
 • BIST
  9097.15
 • BTC
  62219.216$

Millet İttifakı'ndan geriye ne kaldı?

Millet İttifakı'ndan geriye ne kaldı?
Bir önceki yerel seçimlerde CHP ile birlikte iş birliği yapan İYİ Parti ittifaktan tamamen koptu, hatta sert açıklamalar dahi yapıldı. Meşhur Altılı Masa'nın bileşenlerinden DEVA Partisi de yerel seçim için ittifak kapılarını kapattı. Meclis'te grup kuran Saadet-Gelecek yerel seçim için iş birliği komisyonu kurdu. Geriye ne Millet İttifakı kaldı ne Altılı Masa...

31 Mart 2019'da gerçekleşen yerel seçimlere CHP ve İYİ Parti ortak adaylarla çıkmış ve bu ittifakın sonunda CHP yıllar sonra İstanbul ve Ankara belediyelerini almayı başardı. Kurulduğundan bu yana ilk kez yerel seçime giren İYİ Parti ise bu sayede tam 19 ilçe ve 6 belde aldı. Aslında son olaylara bakıldığında bu dönemde CHP ve İYİ Parti'nin arası o dönem süt liman gözükse de hatırlarsak birçok ilçede aday tartışması çıkmıştı. Hatta ortak adaylarla girileceği söylenen bazı yerlerde çıkan kavgalar sonucu farklı adaylar çıkarılmıştı.

Ardından bu yıl gerçekleşen genel seçimlere yine beraber girme kararı alıp Millet İttifakı'nın ilk bileşenleri Saadet Partisi ve Demokrat Partisi'nin yanı sıra DEVA ve Gelecek Partisi'ni de ittifaklarına ekleyip 'Altılı Masa'yı kurdular. 

İLK ÇATLAK: AKŞENER'İN MASADAN KALKMASI

Türkiye seçim havasına girmiş, Altılı Masa'nın zaferine hemen hemen kesin gözüyle bakılırken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bombayı patlattı, ittifaktan çekildiğini duyurdu.

Tam olarak şunları söyledi Akşener:

"Geldiğimiz noktada İYİ Parti bir kıskaca alınmış, bir dayatmaya mecbur bırakılmış, tıpkı yıllardır Türk milletine yapıldığı gibi ölümle sıtma arasında bir tercihe zorlanmıştır ve elbette buna boyun eğmeyecektir. Sağduyusunu azme çevirecek, kişisel ikbal hesapları için üretilmiş devşirme bir siyasetin 'hınk deyicisi' olmayacaktır."

Akşener o konuşmasında masanın cumhurbaşkanı adaylığı için dönemin CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu seçtiğini fakat kendisinin Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ı önerdiğini söylemişti.

Sonra bir takım gel gitler, Yavaş ve İmamoğlu'nun çabaları derken Akşener masaya 'çok da mutlu olmayarak' geri döndü. Hatta gönlünü almak için cumhurbaşkanı adayı olarak göstermek istediği Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş 'cumhurbaşkanı yardımcısı' adayı oldu.

SEÇİM VE SONRASI

Seçim Altılı Masa için büyük bir yıkım oldu. Seçimin kaybedilmesinin nedeni bir tarafın düşüncesi ile Akşener'in masadan kalkması, diğer tarafın düşüncesi ile ise Kılıçdaroğlu'nun aday olması ilan edildi. CHP'de değişim tartışmaları başladı. Seçimin sorumluluğunun üzerine yıkılmasını kabullenmeyen ve 'değişim' tartışmalarını üzerine alınmayan Kılıçdaroğlu, Tuncay Özkan, Erdoğan Toprak ve Hacer Foggo’nun da aralarında olduğu tüm danışmanların görevine son verdi.

CHP'DE DEĞİŞİMİN KAZANMASI

Fakat bunlar yetmedi ve değişim talebi sona ermedi. Tartışmaların sonunda, gerçekleştirilen kurultayda seçimi kaybeden Kılıçdaroğlu yerini Grup Başkanı Özgür Özel'e bıraktı.

Akşener ise seçimden hemen sonra, CHP’ye 24 Haziran 2018’deki 15 milletvekili nedeniyle diyet borcu ödemek durumunda kaldığını belirterek seçimin kaybedilmesiyle ilgili olarak partisine yönelik suçlamalara karşılık Millet İttifakı’na “Size hayatta başarılar diliyorum” mesajını verdi.

İYİ PARTİ İPLERİ TAMAMEN KOPARDI

Zamanla İYİ Parti ile CHP arasındaki ipler iyice koptu. İYİ Parti'nin '81 ilde ayrı aday' kararı ilk olarak eylül ayında yani Özgür Özel CHP genel başkanı olmadan önce açıklandı.

Yeni CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Akşener ile ilgili 'ılıman' açıklamalarla başladı. İşlerin esas düğümlendiği noktaya gelinmesi Özel’in İYİ Parti lideri Meral Akşener’e yaptığı ‘iş birliği’ teklifi oldu. Toplantı sonucunda Akşener net bir yanıt vermeyip kararı GİK'e bıraktı ancak GİK toplantısından da iş birliğine 'hayır' yanıtı çıktı. Böylece 'hür ve bağımsız' olduğunu söyleyen İYİ Parti'nin probleminin Kılıçdaroğlu ile değil CHP ile olduğu da ortaya çıktı. Zira arkasından yapılan açıklamalar da bunu destekler nitelikte oldu.

Tüm bu işin sonunda 2019 yerel seçimlerinin güçlü ittifakı dağılmış görünen o ki aradaki 'gizli husumet' gün yüzüne çıkmış oldu. Önceki seçimlerle karşılaştırıldığında CHP'nin oy oranında düşüş beklense de en azından Ankara ve İstanbul'da kazanma ihtimali yüksek gözükürken İYİ Parti'nin aldığı belediyelerin kaçında belediye meclisine üye sokabileceği bile tartışma konusu...

Peki Altılı Masa'nın kalanına ne oldu?

Gelelim seçimlerin meşhur Altılı Masa'sına... El ele poz veren Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Temel Karamollaoğlu ve Gültekin Uysal...

Davutoğlu ve Karamollaoğlu mecliste grup kurmalarının ardından yerel seçimler için de iş birliği içerisinde olacaklarını gösterdi. Altılı Masa'nın birlikte hareket eden ikilisi onlar oldu görünen o ki. Yine de CHP ile iş birliği için kapıyı açık bıraktılar. Zira şu anki atmosferde Demokrat Parti de iş birliğine kapıyı kapatmış gözükmüyor. 

Ancak DEVA Partisi'nden açıklama geldi. Genel Başkan Ali Babacan, “Türkiye’nin her yerinde iddiayla ortaya çıkıyoruz” diyerek ittifaka kapıları kapatan ikinci isim oldu.

Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti'den CHP'ye keskin bir adım atılacak mı? İYİ Parti eski ittifak ortağının karşısına hangi adayları çıkaracak? CHP bu adaylara karşı nasıl bir tutum izleyecek? Önümüzdeki günlerde göreceğiz.
 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!