İstanbul
18 Nisan, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  32.52
 • EURO
  34.89
 • ALTIN
  2477.2
 • BIST
  9530.47
 • BTC
  61517.85$

Naci Görür "Risk yüzde 47" dedi, olası İstanbul depreminden etkilenecek ilçeleri saydı

Naci Görür "Risk yüzde 47" dedi, olası İstanbul depreminden etkilenecek ilçeleri saydı
Prof. Dr. Naci Görür, “Avrupa Yakası, Asya Yakasına göre deprem açısından çok daha riskli” dedi. Görür, depremden en fazla etkilenecek ilçeleri saydı.

Bursa’nın Gemlik ilçesinde geçtiğimiz hafta meydana gelen 5.1 ve 4.5 büyüklüğündeki depremlerin ardından olası İstanbul depremi yeniden gündeme geldi. CNN TÜRK’te Cüneyt Özdemir’e konuşan Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’da deprem olasılığının yüzde 47 olduğunu söyledi.

Görür, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu depremin olma periyodu hakkında yapılan ciddi araştırmalar var. Bunlardan biri de ABD’li bir araştırıcının yapmış olduğu çalışma. Bu uluslararası dergilerde yayınlandı. Onun söylemine göre 99 depremlerinden sonra Marmara’da 7’den büyük bir depremin olma olasılığı %64 denildi. Birkaç ay önce bu çalışmanın revizyonu yapıldı ve deprem bekleme olasılığımızı %47 olarak ifade edildiğini gördük. Şimdi bu gerçekten çok büyük bir olasılık. Yazı tura bile atsanız %50 şansla atıyorsunuz. %47 gerçekten büyük bir rakam. Bu da gösteriyor ki deprem konusunda öyle bizi rahat tutacak, sakinleştirecek zaman itibarıyla bir durum yok. Her an İstanbul’da bir deprem olabilir.

“AVRUPA YAKASI ASYA YAKASINA GÖRE DAHA RİSKLİ”

İstanbul’da yapılan deprem harita çalışmaları var. Şöyle bir genelleme yapılabilir. İstanbul’un Avrupa Yakası, Asya Yakasına göre deprem açısından çok daha riskli. Bunun başlıca nedeni Avrupa yakasındaki zeminin özellikleri. Hem buradaki zemin çürük hem de bu zemin deprem dalgaları girdiği zaman, zeminin dinamik davranışları daha tahripkar, daha yıkıcı. Depremin şiddeti de görece olarak Avrupa yakasında daha fazla, Asya Yakası’nda nispeten daha az. Özellikle Avrupa Yakası’nda kıyı kesimleri, kıyıdan ilk 10 metre içeriğe girecek şeklinde olacak bant bölümünde depremin şiddeti 9’u buluyor. Bu da büyük bir şiddet. Yani en dayanıklı, çok iyi yapılmış binaların bile tahrip olacağı bir deprem şiddeti. O yüzden özellikle Avrupa Yakası’nda yer alan bölgeler, yani Zeytinburnu’ndan Haliç’ten tutun Silivri bölgesine kadar olan alan (Büyükçekmece, Küçükçekmece çevreleri ve onun denize yakın olan bölgeleri) buralar gerçekten depremde görece daha ciddi etkilenecek yerler.”

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!