İstanbul
01 Mart, 2024, Cuma
 • DOLAR
  31.36
 • EURO
  34.01
 • ALTIN
  2097.4
 • BIST
  9097.15
 • BTC
  61480.01$

Yerel seçime aylar kala… İşte AKP ve MHP’nin ittifak anlaşması

Yerel seçime aylar kala… İşte AKP ve MHP’nin ittifak anlaşması
Yerel seçime aylar kala partilerin hazırlıkları hızla devam ediyor. CHP aday listelerini tek tek açıklamaya devam ederken önceki seçimdeki ittifak ortağı İYİ Parti’de ‘iş birliği’ krizinin ardından başlayan istifa depremi devam ediyor. Cumhur İttifakı ise seçime birlikte girmeye kararlı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, 30 büyükşehir için AKP ile iş birliği sürecinin tamamlandığını açıkladı.

Türkiye’de yerel seçim 31 Mart 2024’te yapılacak. 31 Mart 2019’da gerçekleşen yerel seçimde iki ittifak yarışmış, CHP yıllar sonra üç büyükşehirin üçünü de almayı başarmıştı. Ancak Millet İttifakı dağıldı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener seçime kendi adaylarıyla gitme kararı aldı. Ardından CHP Genel Başkanı’nın ‘iş birliği’ teklifini de reddeden İYİ Parti, ‘hür ve bağımsız’ olarak seçime gideceğini duyurdu. İYİ Parti’de art arda yaşanan krizler, görevden almalar ve istifalar neticesinde ise anketlerdeki oy oranlarının eridiği görüldü.

Gelelim Cumhur İttifakı’na… Cumhur, önceki yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara’daki CHP başarısını unutmadı. Hedeflerini özellikle iki büyükşehir üzerine kuran AKP, MHP ile ittifakı sürdürmeye karar verdi.

AKP ve MHP arasında yapılacak yerel seçim iş birliğinin esaslarını görüşmek üzere 26 Ekim 2023’te başlayan süreç yapılan 13’üncü toplantı ile sonuçlandı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, Cumhur İttifakı bileşenlerinin 30 büyükşehir ve 29 ilde iş birliği yapacağını duyurdu.Bu 30 büyükşehirden 28'i AKP'ye, Mersin ve Manisa ise MHP'ye bırakıldı.  

30 BÜYÜKŞEHİRDEN 28’İ AKP’YE 

“Büyükşehir statüsünde olmayan 51 ilin 22’sinde her iki parti ayrı ayrı kendi adaylarıyla seçime katılması geri kalan 29 il merkezinde iş birliği yapılması kararlaştırılmıştır” diyen Yıldız, tarihsel önemi sebebiyle Ahlat’ta AK Parti adayının, Söğüt’te ise MHP adayının desteklenmesinin uygun bulunduğunu söyledi.

Gazeteci İsmail Saymaz’ın aktardığına göre ise, ayrıca 51 şehirden 29'unda ortak aday çıkarma kararı alındı. Bu 29 ilin içinde, onu CHP'li belediyeden altısı ise DEM Partili belediyelerden olup kayyum atanmış olanlardan oluşuyor.

Halihazırda MHP'nin kontrolünde olan 11 şehirde de durum aynı şekilde devam ediyor.

Buna ek olarak, Kırıkkale MHP'ye verilirken, Rize ise AKP'ye verildi.

İstanbul'un ilçeleri arasında Silivri ile Beşiktaş, Ankara'da ise Etimesgut, Polatlı, Gölbaşı ve bir ilçe daha MHP'ye verildi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!